Admin

Clubs

AHS 2019 - 2020 CLUBS
Agriculture Club Katherine Sanchez/Melissa Hamilton/Bryan Harper Monday Monthly 2:30 - 3:30pm Room 502A
Anime Club Jason Wagner Thursday Bi-Weekly and lunch A 2:30 - 4:00pm 540
Archery Club Evan Chabot Wednesday Weekly 2:30 - 4:00pm NC Gym
Art Club Carrie Lieffers Monday Weekly 2:30 - 3:00pm Room 509
Battle of the Books April Willard/Marisol Gordon Wednesday Monthly 1:10 - 2:30pm Oasis Room
BETA Club Hough/Conyers 3rd Monday Monthly 2:30 - 3:30pm cafeteria
Chess Club Marc Anchel Thursdays Weekly 2:30-3:30pm 547
Dance Club Julie Ellington Monday & Wednesday Weekly 2:30 - 3:30pm Dance Room
Drama/Thespian Club Matt Morphew Wednesday Weekly 2:30 - 3:30pm 836 or 835 (Auditorium)
Engineering and Robotics Mike MacWithey Most Days Weekly 2:30 - 3:30pm 649
Environmental Club Crystal Luna Mondays Monthly 2:30 - 4:30pm 511
FCA Club Michelle Taylor/Resealia McKinney Wednesdays during lunch Weekly lunch A and B 517
FFA Katherine Sanchez/Melissa Hamilton/Bryan Harper Monday 2nd Mon. of month 2:30 - 3:30pm Room 502A
Florida Future Educators of America Michelle Sopher Thursday Monthly 2:30 - 3:00pm 417
French Honor Society Christelle Carder Thursday Monthly 2:30 - 3:30pm 642
Freshman Class Sponsor Caryn Goldstein Mondays 2/month 2:20 - 3:00pm 528
GenWOW Logan Bornstein Wednesday Monthly 1:30 - 2:00pm 802
GSA - Gender Sexuality Nicole Amburgey Monday Weekly 2:20 - 3:00pm 521
HOSA (Health Occupation Students of America) Deirdre Gruman-Walsh Wednesday Weekly 1:30 - 2:30pm 525
Interact Club Jasmine Houston Thursday Monthly 2:30 - 3:30pm 213
Males of Color Stevie Oliver Thursdays Monthly 8:00 - 9:00am Auditorium
Minority Leadership Scholars Ashara Robinson Tuesday Monthly 2:30 - 3:30pm 612
National Art Honor Society Matt Houvouras Wednesdays 2X/Month 2:00 - 3:00pm 503
National English Honors Society Wagner/Pelaez Monday Monthly 2:20-3:00pm 616
National Honor Society Enid Meadows 2nd Tuesday Monthly 2:30-3:30pm Cafeteria
SAFE Ambassadors Sally Burkhart Monday or Tuesday Monthly 2:30-3:00pm Room 120
Science National Honors Society Amanda Modesto Tuesday Monthly 2:30 - 3:30pm 541
Social Studies National Honors Society Mike Mellon & Pablo Peters Fridays Monthly 2:30 - 3:30pm 549A
Sophomore Class Sponsor Goldstein Wednesdays 2X / Month 1:10 -2:00pm 528
Spanish Club Mrs. Villa Tuesdays 2X / Month 2:30 - 3:00pm 656
Spanish National Honors Society Carmen Benitez and Katia Uri Last Friday of every monty Monthly 2:30 - 3:00pm 418
Speech and Debate Club Cathy Brown and Tyler Beusse Tuesday and Friday 2X / Week 2:20 - 3:30pm 537
STEP Team Hough/Houston Monday-Wednesday 3X / Week 2:30 - 4:00pm 309
Student Government Association Pablo Peters & Mike Mellon MTWRF 5 days a week 4th & 5th Period 507
Tri-M Music Honor Society Sandra Shafer/Raneen Sfeir Wednesday Monthly 1:30-2:30pm Chorus Room (825)
Yearbook Heather Springer Monday-Friday Daily 7th period 536
Latin Club Jodi Katz Tuesday Monthly 2:20 - 2:40pm NC 406
Math Honor Society (Mu Alpha Theta) Cindy Anderson Wednesday Monthly 2:30 - 3:00pm 424
Senior Class Council Kayla Wesighan Thursday (before and after school) Weekly 2:30 - 3:15pm 520
Junior Class Council Marc Anchel Tuesdays Weekly 2:30 - 3:30pm 547